Tartu Kiirendus 2003

Võistluse tehnilised tingimused.

1. VÕISTLEJA VARUSTUS

1.1. Kaitsekiiver. Kaitsekiivri kasutamine on kohustuslik. Kasutada tohib vaid auto- ja motokiivreid. Kaitsekiiver peab olema sobiva suurusega ja selle kinnitusrihm peab olema sõidu ajal kinnitatud. Kiivril ei tohi olla vigastusi, avarii jälgi ega pragusid.

1.2. Võistleja peab võistlussõidu ajal kandma riietust, mis katab kogu keha, jalgu ja käsivarsi. Soovitavalt mitte kasutada nailonist vms. kergeltsulavast materjalist riietusesemeid.

1.3. Jalatsid. Võistleja peab võistlussõidu ajal kandma kinniseid jalanõusid. Keelatud on plätude, sandaalide jms. kandmine.

2. LISANÕUDED ALLA 11 sek AUTO JUHILE

2.1. Kaitsekiiver. On lubatud kasutada vaid SNELL või SFI homologeeringuga kiivreid (võib olla aegunud). Kiivril ei tohi olla vigastusi, avarii jälgi ega pragusid.

2.2. Sõiduülikond. Kohustuslik on kasutada mittepõlevast materjalist spetsiaalset sõiduülikonda.

2.3. Jalatsid. Jalatsid peavad katma pahkluud.

2.4. Kindad. Kindad peavad täielikult või sisepoolelt valmistatud nahast, vooder ja kindalaba välimine pool 100 % puuvillasest mittepõlevast materjalist. Kindad peavad katma osaliselt ka käise. Need ei tohi olla perforeeritud, olenemata ava suurusest.

3. ÜLDNÕUDED SÕIDUKILE

3.1. Autol peavad olema vähemalt 3 punkti turvavööd. Autod, mis läbivad ¼ miili ajaga alla 12,5 sekundit (edaspidi märgitakse lihtsalt aeg) peavad kasutama 4 punkti turvavöid. Võistlussõidu ajal peavad turvavööd olema kinnitatud.

3.2 Lubatud on paigaldada tugevdus- ja ohutusstruktuure, mis on vastavuses FIA poolt kehtestatud standarditele. Kõikjal, kus juhi kiiver võib sattuda kontakti turvakaare või -puuriga, peavad viimatinimetatud olema kaetud pehme polstriga, mille paksus on vähemalt 6 mm. (joonised vt. http://www.fia.com/Regle/DRAGSTER/DRAG6.HTM, http://www.fia.com/Regle/DRAGSTER/DRAG8.HTM)

3.3. Sõidukis ei või olla kinnitamata esemeid.

3.4. Aku peab olema kinnitatud.

3.5. Mõlemad esiuksed peavad olema avatavad nii seest- kui väljastpoolt kogu võistluse vältel.

3.6 Sõidukil ei või olla mistahes vedelike lekkeid. Võistluse ajal peab kliimaseade või konditsioneer olema välja lülitatud, vältimaks kondentsi tilkumist rajale.

3.7. Autod mis saavutavad lõppkiiruseks üle 240 km/h, peavad olema varustatud FIA reeglite kohase pidurdusvarjuga.

3. NITROSEADMED

3.1 Nitrogaasi pudeli kraan peab olema suletud burnout'i ajal ja seda tohib avada vaid vahetult enne stardijoonele asetumist (stagemist).

3.2 On lubatud kasutada vaid avalikult turustatavaid, ametliku tootja poolt valmistatud süsteeme.

3.3 Gaasipudel peab olema kindlalt kinnitatud kere külge. Soovitavalt kasutada kaaluga kuni 15 kg pudelite puhul kahe terasvitsaga (25 mm × 2,5 m) kinnitust ja üle 15 kg pudelite puhul vähemalt kolme samasugust vitsa. Lubatud on ka kasutada nitrokomplektiga kaasas olevaid originaalkinnitusi. Gaasipudeli ülaosa peab olema sinist värvi ja pudelil peab olema selge märgistus "N2O". Pudel peab olema varustatud ülesurveventiiliga mis peab olema ventileeritud juhikabiinist väljapoole. Ülesurveventiili ei tohi modifitseerida.

3.4 Nitrosüsteemil peab olema oma lüliti juhi käeulatuses, mille juurde peab olema selgelt kirjutatud "N2O - ON - OFF". Samuti peab nitrosüsteemil olema oma sulavkaitse. Süsteem ei tohi olla võimalik sisse lülitada siis, kui auto süüde on väljas. On kohustuslik kasutada gaasihoovastiku abil käitatavat nupp tüüpi lülitit, mis aktiveerib nitrosüsteemi vaid täisgaasil. Gaasipedaali vabastamisel peab nitrosüsteem välja lülituma.

4. KÄIGUKAST

4.1 Käigukasti tüüp ja mark vaba, keelatud on kasutada Liberty- ja Lenco- tüüpi kaste.

4.2 Mittestandardne käiguvaheti peab olema varustatud tagurpidikäigu eksliku lülitamise vastase blokeeringuga. Automaatkastiga auto ei tohi käivituda juhul kui mõni käik on sisse lülitatud.

4.3 Automaatkasti puhul on lubatud kasutada vaid kõrgsurve õlivoolikuid.

4.4 Alla 11 sek manuaalkastiga auto puhul on standardse hooratta ja sidurikorvi kasutamine keelatud. Hooratas ja sidurikorv peavad vastama SFI 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 või 1.5 nõuetele. (kehtib alates 01.01.2004)

4.5 Alla 11 sek auto puhul on vähemalt 6 mm paksune turvamatt kohustuslik. Manuaalkastiga autol peab turvamatt katma kogu sidurikoja, automaatkasiga autol kogu käigukasti. (kehtib alates 01.01.2004)

5. VEERMIK

5.1 Diferentsiaal on kohustuslik. Kinnikeevitamise teel teostatud 100%-line blokeering on keelatud.

5.2 Rehvid on vabad. Vihma korral on slikk ehk kiilasrehvide kasutamine keelatud.

5.3 Keelatud on igasugune rehvi turvisemustri lõikamine ja lõigutud rehvide kasutamine.

5.4 Rehvidel ei tohi olla üheski kohas mehhaanilisi vigastusi ega koordi paljandeid. Rehvide seisukorda kontrollitakse võistluse käigus.

5.5 Alla 12 sek autol on tubeless-tüüpi rehvi puhul mutriga kinnitatavad ventiilid kohustuslikud.

5.6 Mittestandardsete velgede kasutamine lubatud. Igasugune velgede modifitseerimine on keelatud.

5.7 Auto rattad peavad olema kogu laiuses kaetud ja ei tohi ulatuda kere gabariitidest väljapoole. Kindlalt kinnitatud ja ilma teravate nurkadeta tiivalaiendid on lubatud.

5.8 Alla 11 sek autol on võistlusotstarbelised terasest poolassid ja C-klipi elimineerijad on kohustuslikud. Sama kehtib kõikide spooliga (100 % blokeeringuga) varustatud autode suhtes. (kehtib alates 01.01.2004)

5.9 Autol peavad olema hüdraulilised pidurid kõigil neljal rattal. Piduritorud ei tohi asetseda kardaanitunnelis ega olla autopõhja kõige madalam osa.

6. MOOTOR

6.1 Mootori modifitseerimine on vaba.

6.2 Mootoripadjad on vabad, kinnituspunktide arv ei või olla väiksem kui tootja poolt ette nähtud. Lisakinnitused on lubatud.

6.3 Alla 11 sek autol on SFI 18.1 nõuetele vastava väntvõlli eespoolse hooratta (damper) kasutamine kohustuslik. (kehtib alates 01.01.2004)

6.4 Kõikidel vedelikjahutusega autodel peab olema vähemalt 1 liitrise mahutavusega paisupaak, mis on kindlalt kinnitatud.

6.5 Keelatud on filtreerimata karterituulutus väliskeskkonda.

7. TOITESÜSTEEM

7.1 Kogu toitesüsteem (paak, torud, pump jne) peab asuma väljaspool sõitjaruumi ja seespool kere gabariite.

7.2 Kütusepaak peab olema sõitjaruumist eraldatud tihendatud tulekindla vaheseinaga viisil, et sinna kütuse sattumine oleks välistatud.

7.3 Kütusepaak peab olema ventileeritud välisõhku.

7.4 Komposiitmaterjalist kütusepaak peab olema maandatud.

7.5 Kütuse- ja õlitorud ning voolikud peavad olema kaitstud mehaanilise kompressori rihma ümbruses. Kaitse peab olema voolikutel ja/või rihmal.

7.6 Väljalaskekollektorid on kohustuslikud. Muus osas on väljalaskesüsteem vaba, kuid ta peab olema lekete ja vigastusteta ning kindlalt kinnitatud.

8. KERE

8.1 Kere kandevstruktuur ja põhi peavad olema standardsed, tugevdamine on lubatud. Lisaks sõidukil standardsena kasutatavatele plastosadele on lubatud vahetada plastosade vastu kapott, pakiruumi luuk, esimesed poritiivad ja stanged. Isepaigaldatud plastist uste kasutamine on lubatud juhul kui autol on vähemalt 6-punkti turvapuur.

8.2. Juhi ja kõrvalistuja uks peavad olema polsterdatud. Muu polster võib olla eemaldatud.

8.3. Sõitjaruum peab olema täielikult eraldatud mootorist ja jõuülekandest. Esimeses tuleseinas ei tohi olla liigseid avasid, need tuleb sulgeda alumiinium- või terasplekiga. Sõitjaruumis ei tohi olla kütuse või jahutussüsteemi torusid ja voolikuid, v.a. standardne salongisoojendus.

8.4 Esiistmed peavad olema terved, vigastusteta, esiistmete seljatugi peab olema kindlalt fikseeritud. Sõitjaistmel peatugi kohustuslik. Kõrvalistuja- ja tagaistme võib eemaldada.

8.5 Tuuleklaas peab olema standardne, ei tohi olla nähtavust oluliselt segavaid vigastusi. Muude klaaside asemel võib kasutada vähemalt 3 mm paksust pleksiklaasi.

8.6 Standardne armatuurlaud on kohustuslik. Armatuurlaua võib eemaldada või asendada isevalmistatuga vaid turvapuuri ja 4-punkti turvavööde olemasolul.

8.7 Teistsuguse näidikuteploki ja lülitite paigaldamiseks võib armatuurlauda teha vastavad muudatused. Sõitja ümbruses ja armatuurlaua jäikadel osadel ei tohi olla teravaid nurki või väljaulatuvaid detaile, mis võivad tekitada vigastusi.

8.10 Sõidukil ei tohi olla avarii või amortisatsiooni tagajärgi, mis võiksid segada sõiduki juhtimist või mõjutada võistluste ohutust.

8.11 Sõidukile peavad olema kinnitatud riiklikud registreerimismärgid.

8.12 Kohustuslikud on töökorras pooltuled, pidurituled ja suunatuled.

9. MIINIMUMKAALUD (kehtib alates 01.01.2004)

Võistluskorras auto kaal koos juhiga (ehk võistluskaal) ei tohi olla väiksem kui alljärgnevalt sätestatud:

A-klass 0 - 2 l.

0-1000 cm3 450 kg + iga algav 100 cm3 üle 1000 cm3 lisab 40 kg.

B-klass 2 - 3 l.

2001 cm3 850 kg + iga algav 100 cm3 üle 2001 cm3 lisab 20 kg.

C-klass 3 - 5 l.

3001 cm3 1050 kg + iga algav 100 cm3 üle 3001 cm3 lisab 10 kg.

D-klass üle 5 l.

5001 cm3 1250 kg + iga algav 100 cm3 üle 5001 cm3 lisab 5 kg, kuid kokku mitte üle 1400 kg.

Lubatud on lisada ballasti, juhul kui see on korralikult kinnitatud, kuid mitte rohkem kui 50 kg.

Ülelaadimist kasutavate sõidukite mootori töömaht korrutatakse koefitsendiga 1,7. Mitut ülelaadimismeetodit kombineeritult kasutavate sõidukite mootori töömaht korrutatakse koefitsendiga 2,9. Ülelaadimine tähendab turbo-, mehaanilist (kompressor) või keemilist (nitro) ülelaadmist. Rootormootoriga sõiduki mootori töömaht korrutatakse koefitsendiga 2,0. Ülelaadimist kasutava rootormooriga auto mootori töömaht korrutatakse koefitsendiga 3,4.

10. LISANÕUDED

10.1 Alla 12 sek autod

10.1.1. Auto peab olema väline peavoolulüliti (soovituslikult tagapaneelil), mis peab katkestama kõik vooluahelad, aku, generaatori, tuled, süüte ja seiskama mootori. Lüliti tuleb märgistada sinise kolmnurgaga, mille küljepikkus on 80 mm.

10.1.2. Auto peab olema varustatud FIA nõuetele vastava turvakaarega (vt. joonis ja nõuded materjalile http:// www.fia.com/Regle/DRAGSTER/DRAG6.HTM). Turvakaar peab olema auto kandevstruktuuride (raam, poolraam) külge keevitatud. Juhi kiivri ja turvakaare vahe peab normaalasendis istudes olema vähemalt 3" (76 mm). (kehtib alates 01.01.2004)

10.1.3. Autol peab olema kardaanirõngas mõõtmetega 6 mm × 50 mm × 360 kraadi, mis ei tohi asetseda esimesest kardaaniristist rohkem kui 152 mm kaugusel.

10.1.4. Kõik õlivoolikud ja torud peavad olema ühendatud keermesliidetega, klambrite kasutamine keelatud.

10.1.5. Alumiiniumist rattamutrid ja poldid on keelatud. Rattamutrid ei tohi olla "kübar" tüüpi. Rattapoldi ots peab ulatuma mutri välistasapinnast üle vähemalt 3 mm.

10.2. Alla 11 sek autod. (lisaks alla 12 sek autodele esitavatele nõuetele.)

10.2.1. Auto peab olema varustatud FIA nõuetele vastava 6-punkti turvapuuriga. (vt. joonis http://www.fia.com/ Regle/DRAGSTER/DRAG8.HTM ja http://www.guyons.com/cages.html). Turvapuur peab olema auto kandevstruktuuride (raam, poolraam) külge keevitatud. (kehtib alates 01.01.2004)

10.2.2. Juhi poolse aknavõrgu kasutamine on kohustuslik. Võrk peab olema seestpoolt kinnitatud turvapuuri ülemise ja keskmise küljetoru külge. (kehtib alates 01.01.2004)

10.2.3. Juhi iste peab olema jäigalt fikseeritud seljatoega mis on kinnitatud turvapuuri horisontaaltoru külge (toru C joonisel). (kehtib alates 01.01.2004)

10.3. Alla 10 sek autod. (lisaks alla 11 sek autodele esitavatele nõuetele.)

10.3.1. Auto peab olema varustatud FIA nõuetele vastava 8 punkti turvapuuriga. (vt. joonis http://www.fia.com/ Regle/DRAGSTER/DRAG8.HTM ja http://www.guyons.com/cages.html). Turvapuur peab olema auto kandevstruktuuride (raam, poolraam) külge keevitatud. (kehtib alates 01.01.2004)

11. VABAKLASS ( ESTfield )

Vabaklassile ei kehti tehnilisest reeglistikust järgmised punktid - 4.1, 8.2, 8.6, 8.11, 9

5.7 vaid - Auto rattad peavad olema kogu laiuses kaetud

8.5 muudatus - Lexan tüüpi vähemalt 3mm tuuleklaas lubatud

8.1 lisandub - omavalmistatud sõidukiga võistleja peab esimesel nõudmisel esitama kere kandevstruktuuride tugevusarvutused

8.12 asendub - Sõidukile peab olema kinnitatud tagapaneelile, nähtavasse kohta, vähemalt 1 töötav stopptuli

 

Võistlus Juhend
Tagasi uudiste juurde